Zarządzanie firmami

Certyfikaty, sposób na poprawę pozycji
Współczesne normy produkcyjne, zarówno krajowe jak i unijne, nakładają na przedsiębiorców bardzo wiele różnorakich zadań. W wielu przypadkach lista wymogów jest tak długa i skomplikowana, że wprowadzenie danej normy to cały proces rozłożony na kilka lat. W tym okresie czasu prowadzone są specjalne kursy dla załogi, pracowników, wymieniane są maszyny na takie, które będę posiadały odpowiednie certyfikaty produkcji itd.



Tak wyglądało choćby wdrażanie ISO 9001, normy do której musieli dopasować się nieomalże wszyscy krajowi producenci, po wejściu polski do Unii Europejskiej. Standard ta dawała prawo do eksportu wyprodukowanych towarów do innych krajów Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, dlatego wszystkie firmy chciały ją jak najszybciej wprowadzić w życie. Szkolenie ISO 9001 było przeprowadzane etapami, ponieważ ta standard jest bardzo złożona. Jej pełne wdrożenie trwało kilka lat i wymagało znacznych przekształceń w zakładach produkcyjnych, jak choć przepływ maszyn. Urządzenia stosowane w produkcji musiały od tej pory spełniać własne własne regulacje, jak np posiadać certyfikat ISO 22000.

Wymiana sporej ilości sprzętu, albo implementację go do nowych warunków było czasochłonne i kosztowne, jednak w dłuższej perspektywie przynosiło ogromne zyski, właśnie dzięki sposobów eksportu. Identycznie certyfikat 18001, który otrzymywały firmy będące po wdrożeniu wszystkich niezbędnych regulacji, dawał bardzo dużo lepszą pozycję na międzynarodowym rynku. Nie da się ukryć, że nowych standardów będzie z czasem jeszcze więcej, dlatego już teraz warto przygotować się na ich nadejście.

Zobacz również: obsługa kadrowa.